پایه تحصیلی
رشته تحصیلی
درس
سرفصل
نوع فایل
نوع سوالات

شرکت در آزمون آنلاین شیمی 1 - غلظت مولی (مولار) و مسائل آن | آزمون شماره 16907

1

شمار یون‌ها در 500 میلی‌لیتر محلول منیزیم نیترات برابر ${9_/}03 \times {10^{22}}$ است. چند گرم منیزیم نیترات باید در این محلول حل شود تا مولاریته (غلظت مولی) محلول برابر ${0_/}4$ مول بر لیتر شود؟ $(Mg = 24\,\,,\,\,O = 16\,\,,\,\,N = 14:g.mo{l^{ - 1}})$

2

اگر $100\,mL$ محلول $2\,\frac{{mol}}{L}$ هیدروکلریک اسید، با مقدار کافی کلسیم کربنات واکنش دهد، چند گرم کلسیم کلرید تولید می‌شود و در شرایط استاندارد، چند لیتر گاز کربن دی‌اکسید تولید می‌شود؟ $(CaC{l_2} = 111\,g\,.\,mo{l^{ - 1}})$ $CaC{O_3}\,(s) + 2HCl\,(aq) \to CaC{l_2}\,(aq) + C{O_2}\,(g) + {H_2}O\,(g)$

3

غلظت مولی کاتیون در 130 گرم محلول آمونیوم سولفات که شامل 33 گرم حل‌شونده است، چند برابر غلظت مولی گلوکز \[({C_6}{H_{12}}{O_6})\] بر اساس شکل مقابل می‌باشد؟ (چگالی محلول آمونیوم سولفات \[{1_/}3{\kern 1pt} {\kern 1pt} g.{\kern 1pt} m{L^{ - 1}} = \]) \[(H = 1,C = 12,N = 14,O = 16,S = 32:{\kern 1pt} {\kern 1pt} {\kern 1pt} g.{\kern 1pt} mo{l^{ - 1}})\]

4

در نیم لیتر از محلول هیدروکلریک اسید، ۰ ⁄ ۲ مول اسید وجود دارد. اگر این محلول در دو مرحله رقیق شده باشد و در هر مرحله غلظت آن به نصف مرحله‌ی قبل رسیده باشد، در دو لیتر از محلول اولیه چند گرم l‏C‏H‏ حل شده است؟ (H = ١ , C l = ۳۵ ⁄ ۵ g . m o l− ١)

5

۰‏۱‏ میلی‌لیتر محلول سولفوریک اسید با ۰‏۱‏۲‏ میلی‌گرم منیزیم کربنات واکنش کامل می‌دهد. جرم اسید در ۰‏۰‏۱‏ میلی‌لیتر محلول آن‌، چند گرم و غلظت آن چند مولار است؟
MgCO۳ (s) + H۲ SO۴ (aq) →MgSO۴ (aq) + CO۲ (g) + H۲ O (l)
(گزینه‌ها را از راست به چپ بخوانید. H = ١ , C = ١۲ , O = ١۶ , Mg = ۲۴ , S = ۳۲ : g.mol−١)

جست و جو
پایه تحصیلی
رشته تحصیلی
درس
سرفصل
نوع فایل
نوع سوالات